Наші друзі

Національна бібліотека України для дітей

Рівненська обласна бібліотека для дітей

Статистика




Заходи для дітей:

Казковий світ Наталі Забіли (бібліографічний список літературно-критичних матеріалів) Друк e-mail

До 110 – річчя від дня народження української письменниці (бібліографічний список літературно – критичних матеріалів)

У виданні, призначеному широкому загалу читачів, зокрема читачам молодшого шкільного віку та організаторам дитячого читання, вчителям, вихователям представлено бібліографічний список літературно – критичних матеріалів та сценарії про життя та творчість Н.Л.Забіли.

«Казка – мов життя,  а життя – мов казка…»
Н.Забіла

Наталя Забіла народилася 5 березня 1903 року в Санкт-Петербурзі — одна з найулюбленіших українських дитячих письменниць. Народилася у дворянській родині з давніми мистецькими традиціями. Серед її предків — поет-романтик Віктор Забіла.

Дід поетеси — Пармен Забелло — скульптор. Батьки Наталі вчилися в художньому училищі Штігліца. Дівчинка зростала в атмосфері захоплення художнім словом, музикою, живописом. І це, певна річ, вплинуло на її розвиток, художні смаки. Вона багато читала, зокрема, твори Тараса Шевченка, і вже в дитинстві пробувала писати вірші.{jcomments on}

1917 р. сім'я переїхала  в Україну й оселилася в невеличкому селищі Люботин (нині Харківської області). Батько залишився в Петербурзі, тому старшим дітям довелося працювати, щоб якось вижити. В цей час Наталя закінчує прискорений курс гімназії та 1925 році історичне відділення Харківського інституту народної освіти. Працює на різних посадах, кілька років вчителює в селі Старий Люботин під Харковом.

Ще в студентські роки починала писати для дітей. Видавши 1928 р. віршоване оповідання «Про маленьку мавпу», Наталя Забіла твердо стає на шлях творення дитячої літератури. Тривалий час, до 1947 р., поетка редагувала журнал «Барвінок».

Першою книжкою, в якій виразно відбилася особливість творчої манери Наталі Забіли, стала збірка «Про Тарасика й Марисю» (1930), куди ввійшли приспівки, примовки, афористичні вірші та оповідання. Особливої популярності набула «Яссочина книжка» (1934), героїнею якої є дівчинка – дошкільниця Ясочка. Пізніше з’явились інші збірки та окремі твори, які підтвердили, що Наталя Забіла не випадково обрала для себе шлях дитячого письменника. Це, зокрема, «Олівець – малювець», «Хатинка на ялинці» в яких поетеса використала народно – пісенні здобутки. У цих творах виразно відчувається струмінь самобутності, вони рясно заквітчані її власними творчими знахідками, оригінальними темами, образами.

У 1956 році виходить цикл віршів «Про дівчинку Маринку» - одна з вершин української дитячої літератури. Наталя Забіла любовно й уважно ліпить образ маленької людини, крок за кроком простежує її зростання.

Наталя Забіла – природжена казкарка. З багатющої скарбниці української народної творчості беруть свої витоки її казки («Дерев’яний бичок», «Рукавичка», «Зайчик» та ін.)

Близько 200 книжок для дітей, переважно для дошкільного та молодшого шкільного віку, видала Наталя Забіла за час своєї літературної діяльності. Великою популярністю у юних читачів користувалися й користуються збірки: «Про Тарасика й Марисю» (1930), «Ясоччина книжка» (1934), «Стояла собі хатка» (1974) та інші.

Серед її повістей і оповідань найбільшою любов’ю читачів користується повість «Катруся вже велика» (1955), яка мала своєрідне продовження – оповідання «Телефон», «Катрусина стрибайка», «Подорож до казкового лісу». Запам’ятовується читачам і повість «Дивовижні пригоди хлопчика Юрчика та його діда» (1964) – твір фантастично – пригодницького жанру з добре відчутною суто «забілинською» мудрістю і ліричністю, м’яким гумором.

Яскраву сторінку вписала Наталя Забіла і в українську драматургію для дітей. Це – фантастична п’єса «Перший крок» (1968) та драматична поема «Троянові діти» (1971). У 1972 році за ці твори Наталю Львівну першою в Україні було удостоєно премії імені Лесі Українки. Померла Наталя Забіла 6 лютого 1985 року в м.Києві.

За півстоліття плідної роботи Наталя Забіла написала біля двохсот різних за тематикою та жанром творів: вірші, оповідання, повісті, драматичні поеми, розповіді про рідну країну, життя народу, про сучасний світ і відносини між людьми. Її твори – це зразки високої мистецької якості, яким притаманні класична простота поетичної розповіді і водночас виразність та образна ємкість. У цьому й криється один з основних секретів незмінної популярності її творів.

«Всю творчість Н. Забіли можна сміливо назвати материнською піснею, цікавою, барвистою, розумною, клопіткою, дбайливою. Як мати, Н.Забіла веде з дітьми розмову у своїх віршах і оповіданнях про все, що їх цікавить». Так про творчість Наталі Забіли писав Валентин Бичко, а закладалися ці основи творчості з її дитинства.

Твори Наталі Забіли

Забіла Н. Вибрані твори. В 4 – х т. Т.1. Веселим малюкам: Вірші, лічилки, загадки/ оформл. худож. О.Якутович; Передм. В.Бичка. – К.: Веселка, 1983. – 239с., іл.

Забіла Н. Вибрані твори. В 4 – х т. Т.2. У широкий світ: Вірші, казки/ худож. оформл. О.Якутович. – К.: Веселка, 1983. – 207с., іл.

Забіла Н. Вибрані твори. В 4 – х т. Т.3. В казках і в житті: Оповідання, казки, повісті/ худож. оформл. О.Якутович. – К.: Веселка, 1984. – 319с., іл.

Забіла Н. Вибрані твори. В 4 – х т. Т.4. Завісу відкрито: П’єси/ худож. оформл. О.Якутович. – К.: Веселка, 1984. – 264с., іл.

 

Окремі твори

Забіла Н. Про малят і про звірят: зб. Улюблених творів для дітей/ Н.Забіла. – Х.: Школа, 2011. – 80с. – (Шедеври української дитячої поезії)

Забіла Н.Л. Веселий корабель: Вірші, оповідання та казки/ Н.Л.Забіла; Мал. О.Г.Якутович. – К.: Веселка, 2004. – 119с.

Забіла Н.Л. Наша Батьківщина: Вірші, казки, поеми / Худож. О. Якутович. – К.: Веселка, 1986. – 223с. – (Шк. б- ка)

Забіла Н. Трояндові діти: Драмат. Поема. / Мал. О.Г.Павловської. – К.: Веселка, 1982. – 100с., іл.

Забіла Н. Дивовижні пригоди хлопчика Юрчика та його діда: Фантастичні оповідання / мал. Л.Гармизи. – К.:Веселка, 1980. – 101с.

Забіла Н. Веселим малюкам: Вірші/ Худож Є.Матвєєв. – К.: Веселка, 1980. – 84с., іл.

 

Література про життя і творчість Н. Забіли

Колісник, К. Материнська пісня Наталії Забіли /К. Колісник // Шк. б-ка. — 2008. — № 2. — С. 22-24.

Новік, О. Нам треба вчитися : життя та творчість Н. Забіли : урок позакл. читання / О. Новік // Розкажіть онуку. — 2007. — №5. — С. 61-63.

Мироненко, О. «Ластівки», «Нам треба вчитись» : Наталя Львівна Забіла / О. Мироненко // Розкажіть онуку. — 2003. — № 9. — С. 26-27.

Добрий світ дитячої поетеси : до 100-річчя від дня народж. Наталі Забіли (1903-1985) // Календар знаменних і пам’ятних дат, 2003. — К., 2002. — 1 кв. — С. 65-70.

Ромашова, О. Тематична розвага, присвячена творчості Н.Забіли / О. Ромашова // Розкажіть онуку. — 1997. — № 21. — С. 8.

Пєхова, Л. Зустріч з Наталею Забілою : до джерел /  Л. Пєхова // Почат. шк. — 1995. — № 10-11. — С. 47-50.

 

Твори Н.Забіли в мережі Інтернет

http://kazkar.at.ua/publ/avtorska kazka/natalja zabila/30

http://kid-book-muzeum.livejournal.com/tog/Забила

http://chytanka.com.ua/

http://chl.kiev.ua/Publication/Author/20

http://skarbnu4ka.com/category/avtors-ka-kazka/наталя-забіла/

Укладач  С.В.Бондаренко
Відповідальна за випуск  В.К.Томілович